Творча скарбничка

Урок  літературного  читання в 4 класі






Свято Соборності України

                            











З природою живи у дружбі,

То буде вона тобі у службі.  

Проект " Моральний вчинок"



Свято  Нового року

Одягай швидше маску!
Забегай швидше в казку!
У нашій казці,
У нашій казці
посеред
Веселою танці
Розписний,
Чарівний сніг
Опускається
На всіх!
Танцює їжачок
Біля ялинки,
В серпантині
Всі голки.
– Ай да їжак,
Ай да їжак:
На кого ж
Ти схожий?
«На кого»
Так «на кого», –
На себе
На самого!
– Що тут питати
Без толку:
Я – танцююча Ялинка!
Танцює в казці
Дід Мороз,
Як на палубі матрос.
Може, був він
Капітаном?
І ходив
По океанах?
І чотирнадцять
Хлопців
Брав на борт
Його фрегат?
…Виють хвилі,
Немов вовки,
Чорних очей
Не зводять з ялинки.
Дзенькнув дзвоник
В імлі
На піратському
Кораблі.
Але вдарили
Хлопавки,
Немов маленькі гармати,
І пірати,
як жаби,
Бултыхнулись
В океан!
виліз їжачок
З діжки,
Тре голки
На маківці,
А над їжачком сміється
Новорічний капітан!
Одягай
Швидше
Маску!
Забегай
Швидше
В казку!
У нашій казці
У нашій казці
Посеред
Веселою танці
Розписний,
Чарівний сніг
Опускається
На всіх!






Граючись - навчаємось




Подорож  країною прав і обов'язків 

Мета: ознайомити дітей з Конвенцією ООНпро права дитини, Конституцією України, формувати уявлення про права і обов’язки громадянина України, розвивати вміння критично мислити, доводити свою думку, розв’язувати проблемні ситуації; вчити поважати право особистості, виховувати громадські почуття та повагу до законів України, почуття відповідальності за себе та за своїх вчинки.
     Обладнання: національна символіка, дерево Чорного лісу квіточки із записами прав, костюм Чаклуна, мультимедійна презентація.

                                      Хід      заходу.
1. Організаційна    частина.
2. Основна частина.

    Учитель: Діти, ми народилися і живемо на нашій чудовій і мальовничій землі, у нашій славній Україні. 24 серпня 1991 року Верховна Рада України урочисто проголосила Акт незалежності України та створення незалежної держави. Для історії – 26 років – це одна мить.
  Сьогодні ще багато труднощів у нашому житті. Щоб зберегти державу, треба нам всім любити Україну.

1.     Мій край чудовий – Україна!
Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов’я.
2.     Все найдорожче в цілім світі,
Бо тут почався наш політ.
Цвітуть волошки в синім житі.
Звідсіль веде дорога в світ.
3.     Усе найкраще і єдине,
І радощі й жалі.
Мій рідний краю, Україно!

Найкраще місце на землі!





Хліб - годувальник.
Хід свята
Ми люди гостинні, гостя приймаємо
Ведуча: Доброго дня, любі гості! Щиро вітаємо вас на нашому святі. Сьогодні ми вирушимо шляхом виникнення хліба і шаною до нього українського народу.
Добрий врожай у просторах безмежних
Праці віддячують щедрі поля…
Горда країна моя незалежна…




Вільна, свята українська земля.
(пісня «Україно –ненька» (слова і музика народні)
Хлібом- сіллю та щедрим серцем
(коровай на рушнику)
Гостя ми завжди стрічаєм
Круглим житнім короваєм
Шанобливо хліб підносим
І, вклонившись, щиро просим
Любий гостю наш, приймай
Символ дружби – коровай!
(пісня «Зеленеє жито» українська народна)
Щодня до нас приходить гість –
Румяний, теплий, свіжий
І називається він хліб
Він наша перша їжа.
Звичайно, перша, головна,
Як сонце і повітря
Хлібина ніжна і смачна,
Пшенична або житня.
Імен багато має хліб
Є гарні і незвичні –
Рогалик, торт, батон, пиріг
І паска й паляниця
Ще бакалійник і калач,
Перепічка і піцца,
І завиванець, і погач,
Галушка, коржик, пляцок.
І колобок, і легуміна,
І мандрик і пампушка,
Книші, лангоші, пиріжки,
Сухарики і хрустик.
За 5-6 тисяч літ до нас
Вже пахло в світі хлібом
І перший древній хлібодар
Ним снідав і обідав.
З тих незапам”ятних часів
Хліб на столі - це свято
Скажіть, святіше щось за хліб
Чи будемо ми мати?
Чого ж так часто хліб святий
Кидаємо під ноги?
Лежить він, скривджений такий,
На віс шляхах, дорогах
Лежить буває під столом,
Під партою, під плотом,
Здобутий нелегким трудом,
Политий щедро потом.
Чому ж кидаємо його
Безжалісно, бездушно?
Адесь голодне дитинча
Чекає хліб насущний.
А десь в молитві день і ніч
Про хліб нужденні мріють
І рукі вмілих трударів
Зерно у землю сіють.
Зростає колос золотий
Налитий сонцем й небом.
Щоб ми вклонилися йому
І багатіли хлібом
І кожен день, і кожну мить
Дай, Боже, хліб насущний
Щоб ми могли у мирі жить,
Щоб не були бездушні.
Молись до хліба, не кидай
Хай хліб спасенням буде,
Бо не черствіє хліб святий,
Черствіють тільки люди.
Наша країна – Україна.
Мета.  
Навчальна:
створити святковий мікроклімат в класі для знайомства дітей;
формувати поняття учнів про Батьківщину як спільний дім українського народу;
розширювати знання про рідний край;
ознайомити учнів з поняттям герб, гімн, прапор держави.
Розвивальна: розвивати почуття людяності, патріотизму.
Виховна: виховувати любов до людей, до України.
Групи компетентностей, що формуються: інформаційна, комунікативна, навчальна, полікультурна, пізнавальна.
Обладнання. Карта України, Державний Герб, Прапор, Гімн України, презентація, відеоролик «Моя Україна», віночок із різнокольорових паперових  квітів, фігурки українця та україночки, хмаринки, сонечко.
Хід уроку
            
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша - солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна).


           Наша держава – одна з найбільших країн у Європі. Щасливі ми, що народилися і живемо в Україні. Тут жили наші прадіди, живуть батьки, тут корінь українського народу. І де б не були скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово, вслухаємось у чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови. Україна – це наша історія. Бо поки ми пам’ятаємо історію свого народу, ми існуємо, як нація. Від розуміння і любові кожного з нас залежатиме, яким буде майбутнє України.
Ми усі – одна сім’я,
Неповторні – ти і я!
Будемо усі дружити,
В злагоді і мирі жити.
Бо життя – це диво – казка!
В ньому є любов і ласка!
Ми прийшли у світ, щоб жити
Й на Землі добро  творити!





Українська мова 1 клас. Захарійчук М.Д.  "Казка про те, чому папуга не навчився розмовляти"

Розчитка
- Скоромовка  
Женчик, женчик невеличкий,
На женчику черевички,
І шапочка чорненька,
І латочка червоненька.
- Читання вчителем.
- читання хором за вчителем
- читання «буксир»
- читання «дощ – злива – грім»
- читання «равлик»
 Робота над змістом тексту Казка про папугу
Читання вчителем частини тексту
-         Повторіть, які слова говорив папуга першого разу?
-         Які слова говорив папуга другого разу?
-         Що сказав папуга втретє?
в) Аналіз змісту прочитаного
- Які головні герої казки?
- Пригадайте, до кого першого прилітав папуга? Другого? Третього? Розгляньте малюнок (читанка, с. 8). Чи правильно це показано на малюнку?
- Чиї слова вивчив папуга? Який звук найчастіше в них повторюється?
- Як би ви навчали папугу говорити?
- Відшукайте у заголовку запитання. Як дати на нього відповідь?








Правопис назв міст, сіл, вулиць


Тема. Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок.

Мета. Вчити розрізняти власні і загальні назви, формувати навички писати з великої букви назви міст, сіл, вулиць, річок. Вчити знаходити ці назви у тексті та пояснювати їх написання. Удосконалювати навички каліграфічного та грамотного письма. Розвивати зв’язне мовлення  учнів, вміння працювати з книгою та робити висновки. Спонукати до висловлювання особистих точок зору, ідей. Виховувати любов до рідного краю та бажання вчитися.

Хід уроку 

І.Організація класу до уроку

Вже дзвінок нам дав сигнал  –

Працювати час настав.

То ж і ми часу не гаймо,

Працювати починаймо!

  1. З’ясування емоційної готовності учнів.

  • Що побажаємо одне одному на урок! (Гарного настрою, нових знань, думати швидко, гарно продуктивно працювати, …)
  • Отже налаштовуємося на роботу. І працюємо за девізом: (слайд 2)

Думати швидко.

Виконувати чітко.

Творчо працювати.

Каліграфічно писати!

2. Мотивація навчальної діяльності.
  • Без чого не може жити людина? Що для неї найдорожче? Вам допоможе відповісти на це запитання вірш. Послухайте уважно.
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай





Наш край, що зветься … (Україна).
V. Підведення підсумків, домашнє завдання.
  • Отже, з нашої мандрівки ви дізналися, що… (Назви міст, сіл, вулиць пишуться з великої букви.)
  • Але у великої букви є ще одне завдання для вас.
  • Гра «Виправ помилку».  
  • Місто хмельницький, вулиця Кам’янецька, Річка дніпро, село тепле.

    На крилах весни

    Урок позакласного читання

    Хід уроку

    І. Організаційний момент

     1. Привітання до гостей

             Добрий день  і в добрий час

             завітали ви до нас.

             Всіх гостей ми в нас вітаємо.

             Подивіться, що ми знаємо.

    2. Настрій на урок

                Починаємо урок

                Кожен з вас приготувався

                Якнайкраще постарався.

                Перед вами цікаві завдання

                Тож бажаю успіхів у навчанні.

    3.Очікування від уроку

     - Що ви бажаєте досягнути на цьому уроці, чого очікуєте?

    (Отримати нові знання, гарну оцінку, щоб було цікаво…)

     - Це все складові успіху кожного із вас( на дошку вивішую слово успіх)

     - Що для цього треба, якими треба бути на уроці? Підберіть необхідні якості до кожної букви.
    Девіз нашого уроку:
                       Красиво читаємо
                       Чітко відповідаємо
                        Мову свою розвиваємо
    4. Розумова гімнастика
    - Погляньте на цю словникову павутинку. Яке слово в ній заховалося?
                                                  чудесна
    ясна                                                                                        сонячна
    радісна                                     ?                                           чарівна
    красуня                                                                             зеленокрила
    многоцвітна                            весела                              працьовита

    ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку
    З року в рік з великим нетерпінням чекаємо приходу весни. Ми рахуємо дні, виглядаємо, коли пташки на своїх крилах принесуть нам з далекого вирію весну-красну. Ми чекаємо, коли весна прожене холод, устеле землю молодою травичкою, прикрасить квітами, а пташки наповнять гаї та діброви своїм голосним, веселим щебетом. А цьому році весна десь затрималася в далеких краях. То ж урок присвячуємо їй і його тема «А вже весна, а вже красна»
    Зустрічали весну завжди веснянками, а потім, коли вона прийшла, її прославляли і раділи.
    • І яка ж весна без тепла, без сонечка?
    Люди зверталися до сонця  як до божества, щоб вийшло, щоб краще гріло.
    Хлопчики нашого класу хочуть звернутися до нього
    • Українська народна пісня «Вийди, вийди сонечко» (На дошці відкриваю сонечко)
    • Ви тільки що його побачили, а тепер заплющте очі і пошепки вимовте «сонечко»
    • Що ви відчули?
    • Давайте скажемо компліменти сонечку. Отже
    Сонечко-миле – веселе – червоне – ніжне – тепле
                     любе – яскраве – жовте – весняне – ясне
                       гаряче – золоте – єдине
    -А з чим можна порівняти сонечко?
    Попрацюйте в групах, продовжіть речення «сонечко, ніби…»
    Сонечко вам вдячне за гарні слова і хоче  послати якнайбільше промінців, а чим більше промінців, тим тепліша весна, а ще кожен промінець це завдання, які потрібно виконати.
    - Літературна весна
    - Поетична весна
     -  Весна казкова.  Подорож у казку  В.Сухомлинського « Весняний вітер»
    • Підсумок уроку.    Інтерактивна гра «Мікрофон»
      • Що сподобалось на уроці?
      Почніть зі слів « Мені сьогодні сподобалось…»
      Іде весна по землі, прикрашає її квітами, ніжною зеленню.
      То ж бережіть і примножуйте цю красу!
      І тоді наша земля буде квітучою.



Виховна година. Уявна подорож в країну чемності і доброти

Діти, сьогодні вас чекає подорож до Країни Ввічливості та Доброти. Перш ніж відправлятися до подорожі, що ми з вами повинні зробити? (Привітатися). Отже, давайте привітаємось піснею "Добрий день":

Треба дружно привітатись: "Добрий день".
Дружно, голосно сказати:
"Добрий день".
Вліво, вправо поверніться,
Туди-сюди посміхніться,
"Добрий день" - 3 рази.
Лист  професора Будьласки.

"Любі діти! Шлях у мою країну буде нелегким. Його треба подолати і підтримати один одного. Сподіваюся, ви зможете одержати ключ від країни Доброти та Ввічливості (ключ намальований на цупкому папері і розрізаний на 6 частин). На кожній зупинці та станції ви будете отримувати частини ключів, які в кінці зможете скласти у ключ від країни Ввічливості та Доброти".

Станції:
зупинка  "Сонячна"
зупинка "Містечко вихованих людей"
-"Світлофор ввічливості"
-Станція " Чистота"
-Станція "Скринька народної мудрості".

Так, тепер ви маєте ключ від Країни Ввічливості та Доброти, ми можемо відімкнути її для себе. Молодці діти, ви здолали всі перешкоди, пройшли складний, нелегкий шлях, не піддалися на умовляння Шапокляк, витримали екзамен з чистоти і тепер ви жителі цієї країни, це значить, що всі ви отримуєте звання ввічливих, вихованих, добрих, охайних.



Золоті квітки

Вишиває осінь на канві зеленій
Золоті квітки.
Квіти оживають, і з дерев спадають
Жовті нагідки.
Яблука і груші падають на землю,
Боки, спини б’ють.
Люди їх збирають, у мішки ховають,
Кури їх клюють.
Бавляться дітками, бавляться квітками,
Моляться батьки.
Вишиває осінь на канві зеленій
Золоті квітки.Олесь Олександр


Немає коментарів:

Дописати коментар